Home | 2016 Annual Fish Contest Standings | Fish Contest Entry Form | Bank Angler Contest Rules | Soft Plastics for Largemouth Bass | Contact Us | Fish Records | Historical Fish Records | Membership | Related Links | Boating Practices | Introduction of Fish Species to Oregon | Knots | Mitten Crab Alert | Application for State Record

2010 Annual Fish Contest Standings

obpclogop.jpg

ADULT DIVISION

Species
Angler
Length

Date

Place

Largemouth Bass
1) Russ Miyada
2) Dave Schnell
22 3/16" *
21 1/8" *
08-26-10
04-19-10
Lacamas Lake, WA
Lacamas Lake, WA
Smallmouth Bass
1) Dave Schnell
2) Russ Miyada
20 1/2" *
20 1/8" *
07-03-10
01-26-10
Willamette River, Goat Island
Willametter River, Cedar Oak
Bluegill
1) Tom Nelson
2) Micheal Clardy
10 1/4" *
9 1/4"
11-04-10
06-22-10
Henry Hagg Lake
Henry Hagg Lake

Pumpkinseed

1) Tom Nelson
2) Vicki Coville
6 3/4" *
6 1/4"
10-27-10
10-05-10
John Day RIver
Brownlee Reservoir

Crappie

1) Bob Judkins
2) Michael Clardy
12 3/4"
12 1/2"
11-04-10
02-17-10
Henry Hagg Lake
Willamette River, Lower Harbor

Yellow Perch

1) Neil Jenkins
2) William Vonderohe
13 5/8" *
13 1/8" *
09-22-10
09-23-10
Columbia RIver, Boardman
Columbia River, Boardman

Walleye

1) Neil Jenkins
2) Glen Davis
26 5/8" *
26 1/2" *
09-22-2010
07-12-2010
Columbia River, Boardman
Willamette River, Lower Harbor

Bullhead Catfish

1) Merle Rosier
2) Brad Enright
15" *
11"
08-02-10
09-05-10
Cullaby Lake
Prineville Reservoir

Channel Catfish

1) Neil Jenkins
2) Don Davis
24 1/2" *
24 1/2" *
09-23-10
09-24-10
Columbia River, Boardman
Columbia River, Government Cove

* - Denotes exceptional length

YOUTH DIVISION

Species
Angler
Length

Date

Place

Largemouth Bass
1)
     
Smallmouth Bass
1) Joey Schnell
2) Blake Schnell
20 1/4" *
16"
07-05-10
07-05-10
Willamette River
Willamette River
Bluegill
1) Sydney Farish
2) Angie Enright
9 1/4"
7 1/4"
08-27-10
07-04-10
Henry Hagg Lake
John Day River

Pumpkinseed

1) Phoebe Isaacson
2) Trinity Fetter
5 1/4"
5"
07-12-10
03-06-10
Hartman Pond
Brownsmead

Crappie

1) Dawson Enright
2) Chloe S Tonsager
10 7/8"
10 1/4"
06-20-10
06-21-10
Brownlee Reservoir, Snake River
Brownlee Reservoir, Snake River

Yellow Perch

1) Trinity Fetter
2) Dawson Enright
9 1/2"
9"
03-06-10
06-18-10
Brownsmead
Brownlee Reservoir, Powder River

Walleye

1) Quentin Nall
21"
10-08-10
Coon Island, Multnomah Channel

Bullhead Catfish

1) Jessica Schnell
2) Dawson Enright
10 3/4"
10 1/4"
05-22-10
09-03-10
Prineville Reservoir
Prineville Reservoir

Channel Catfish

1) Chloe S Tonsager
23 1/2"
06-18-10
Brownlee Reservoir, Snake River